![]() |
Figura św. Pawła na Watykanie, fot. By AngMoKio - Praca własna (tekst oryginalny: selfmade photo), CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1196825 |
Biblijny Raban
- W świecie Biblii
- Wpisy specjalne
- Podsumowania rocznicowe
- Tydzień Biblijny
- Historia nauczycielką życia - drugi blog!
- Proszę na Słowo
- Pochylmy się nad...
- Boże paradoksy
- Mitołamacz
- Niespodzianka
- Radośnik
- Pan Bóg na wakacjach
- Adwentowe rabanowanie
- Wielkopostne rabanowanie
- Czytania dnia z komentarzami
- Świadectwa
- Wokół Biblii
- Aktualności, rozmaitości, mądrości
- O mnie
- WSPÓŁPRACA i kontakt!
- Biblia i Historia na Blasting News!
sobota, 29 sierpnia 2020
#39 Pan Bóg a Jezus-grzech???
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
Proszę na Słowo [#10] 24.08.2020
Czytania z dnia wraz z komentarzami >>>
a na nich dwanaście imion dwunastu Apostołów Baranka" (Ap 21,14)
wszystkich wzywających Go szczerze" (Ps 145,18)
ani serce człowieka nie zdołało pojąć,
jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują" (1 Kor 2,9b). I to jest najczystsza prawda.
sobota, 22 sierpnia 2020
#38 Pan Bóg a śmierć na miejscu za kłamstwo
W dwóch pierwszych odcinkach tegorocznego sezonu serii Pan Bóg na wakacjach zajmowaliśmy się jedynymi z najtrudniejszych fragmentów Starego Testamentu. W dwóch kolejnych, z których ten jest pierwszy, przyjrzymy się z kolei dwóm fragmentom Nowego Testamentu. Zapraszam do lektury Dz 5,1-11. Najpierw snuję ogólną refleksję, a potem przywołam opinię biblisty, która jest moim zdaniem najtrafniejszym i na pierwszy rzut oka mniej oczywistym podejściem do tematu. Zapraszam.
Mamy tam opis sytuacji, gdy małżonkowie Ananiasz i Safira przynoszą Piotrowi i Apostołom pieniądze ze sprzedaży swojej posiadłości. Ich postawa wpisywała się w serię pięknych przekazów jakie znajdziemy w Nowym Testamencie, kiedy to pierwsi chrześcijanie sprzedawali swoje mienie, a uzyskane w ten sposób pieniądze przekazywali na potrzebujących. W działaniu Ananiasza i Safiry był jednak przynajmniej jeden poważny szkopuł - kłamstwo. Jak czytamy, Ananiasz "za wiedzą żony odłożył sobie część zapłaty, a jakąś część przyniósł i złożył u stóp Apostołów" (Dz 5,2). Mężczyzna udawał, że były to wszystkie pieniądze, które dostał za swoją posiadłość.
![]() |
Masaccio, Śmierć Ananiasza (1424-25), fot. wikimedia w domenie publicznej |
Jak wiemy po lekturze tej perykopy, oboje małżonków za to kłamstwo spotkała najwyższa kara: padli martwo na miejscu, przed Apostołami, pośród zebranego ludu; najpierw mąż, a po trzech godzinach małżonka.
Gdy tak popatrzymy na ten fragment chłodno może się nam wydawać, że tak w sumie to ci ludzie i tak postąpili dość hojnie, bo przecież sprzedali majątek. No właśnie sęk w tym, że tylko część dali na ubogich, a reszta została dla nich. Nie mamy podane, ile dali, a ile sobie zostawili, ale fakt był oczywisty: nie dali wszystkiego.
Ważne, żebyśmy uświadomili sobie, za co tak naprawdę spotkała małżonków kara. Czy za nienależytą hojność? Wydaje się, że zdecydowanie nie. Tym, czym zawinili, było obrzydliwe kłamstwo: chcieli w oczach innych wypaść lepiej, niż w rzeczywistości. Św. Piotr z pomocą światła Ducha Świętego zdemaskował jednak ich przewrotność.
W Dz 5,1-11 chodzi zatem przede wszystkim o serce, a poprzez nie o intencje tego serca; nie tyle o brak należytej hojności, nie tyle nawet o kłamstwo, co po prostu o serce. Jakie jest moje serce w stosunku do Boga, bliźnich i mnie samego...?
czwartek, 20 sierpnia 2020
Proszę na Słowo [#9] 20.08.2020
Czytania z dnia wraz z komentarzami >>>
piątek, 14 sierpnia 2020
Proszę na Słowo [#8] 14.08.2020
Czytania z dnia wraz z komentarzami >>>
środa, 12 sierpnia 2020
Proszę na Słowo [#7] 12.08.2020
Czytania z dnia wraz z komentarzami >>>
piątek, 7 sierpnia 2020
Proszę na Słowo [#6] 07.08.2020
środa, 5 sierpnia 2020
Proszę na Słowo [#5] 05.08.2020
![]() |
Obraz Matki Boskiej Śnieżnej z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie, fot. by SeoulKing - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69520109 |
sobota, 1 sierpnia 2020
#37 Pan Bóg a wielka kara za małe przewinienie
![]() |
Rosyjska ikona z XVIII w. w Cerkwi Przemienienia Pańskiego na Kiży, fot. wikimedia w domenie publicznej |