W świecie Biblii

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica!


Bardzo serdecznie witam wszystkich na naszym wspólnym blogu biblijnyraban.blogspot.com. Nie jest moją intencją, aby publikowane tutaj teksty trąciły sztucznością, sztywnością lub stricte naukowym stylem. Na ile to możliwe, staram się zamieszczać teksty nie za długie, pisane z potrzeby serca i natchnienia. Oczywiście nie twierdzę, że moje rozważania i przemyślenia są jedynymi właściwymi; istnieją już przecież liczne opracowania poszczególnych ksiąg biblijnych; o samej Biblii bardzo wiele napisano i powiedziano. Wiele moich tekstów to efekt nagłego olśnienia i zadziwienia jakimś zdaniem czy myślą Biblii. Często jest przecież tak, że jakieś zdanie słyszeliśmy może ze sto razy, aż tu nagle za sto pierwszym eureka – rodzi się w naszej głowie zupełnie inna interpretacja.

Nie przez przypadek założyłem tego bloga w Tygodniu Biblijnym. Poza tym zawierzam to dzieło opiece Matki Najświętszej, Królowej Polski i Pani Fatimskiej, rozpoczynając blogowanie w symbolicznym dniu i miesiącu, w Roku Fatimskim i 300 lat po koronacji Matki Bożej Częstochowskiej – 3 maja 2017 r. To także znamienna data w historii Polski, a nie ukrywam, że bardzo lubię historię, także tę biblijną. Spokojnie, nie będę Was zanudzać datami i suchymi faktami, ale bardzo często zrozumienie pewnej biblijnej perykopy jest możliwe w ściśle określonym kontekście historycznym.

Teraz czas na objaśnienie tytułu Biblijny raban. Biblijny – wiadomo, związany z Biblią. A dlaczego raban? Internetowy słownik PWN podaje, że raban to „głośna awantura; też: rozgłos wokół jakiejś sprawy”. Niejednokrotnie Biblie są w domach nieobecne, a jeśli nawet gdzieś sobie spokojnie leżą, pokryte są pokaźną warstwą kurzu. Potrzeba zatem rabanu, żeby List od Boga nie leżał odłogiem, ale aby był czytany i rozważany – więcej, częściej, gorliwiej.

Wyobraźmy sobie, że czekamy na list od najukochańszej osoby. Każdego dnia, gdy wracamy ze szkoły lub pracy zaglądamy niecierpliwie do skrzynki pocztowej czy listonosz już przyniósł przesyłkę. Czy pozwolilibyśmy sobie na zwlekanie, ociąganie się, obojętność? Oczywiście, że nie, bo bardzo pragniemy przeczytać list – już, teraz, jak najprędzej i dzielić się z innymi radosnymi słowami, które tam odczytujemy. A skoro Biblia jest listem od Pana Boga, czy możemy pozostać niewzruszeni wobec „przesyłki” od samego Stwórcy, ukochanego Tatusia nas wszystkich? Odpowiedź jest chyba oczywista.

Niech ten blog będzie malutką odpowiedzią na przynaglenie papieża Franciszka do rabanu, które wystosował w czasie Światowych Dni Młodzieży w Rio w 2013 r. Niech ten blog wpisze się w hasło roku liturgicznego 2016/2017 – Idźcie i głoście. Niech wreszcie przynagli mnie i Ciebie do mówienia o Biblii, może do zejścia z kanapy i założenia butów. Nie musimy od razu wyruszać na rubieże świata – często wystarczy tylko wyjść na podwórko lub przy świątecznym stole dzielić się Dobrą Nowiną zapisaną w Biblii. A może nawet krótka notka na stronie facebookowej inspirowana Słowem Bożym okaże się dobrym pomysłem. "Rabanujmy" zatem wspólnie!!!

Panie Boże, błogosław nam w tym dziele odczytywania na nowo Twojego Listu do nas, abyśmy coraz bardziej kochali Ciebie i bliźnich. Amen.

30 komentarzy:

 1. Pozwólcie, że jako pierwszy wrzucę komentarz :) Tym samym zachęcam Was, drogie Czytelniczki i szanowni Czytelnicy, do komentowania postów i treści obecnych na blogu.
  Nie musimy się zgadzać ze swoimi twierdzeniami, ale proszę o jedno - nie oczerniajmy się, szanujmy język ojczysty i siebie nawzajem; wspólnie odkrywajmy głębię Bożego Słowa.
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak na razie proponuję Wam, Kochani, dwie serie wpisów do poczytania: "Pochylmy się nad..." i "Boże paradoksy". Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami w stosownych zakładkach.
  Zaglądajcie także, proszę, do kart "Świadectwa" i "Wokół Biblii", zostawiajcie tam swoje komentarze, co pomoże nam wspólnie rozwijać i współtworzyć to dzieło.
  Jeśli chcecie coś o mnie poczytać, zajrzyjcie do stosownej zakładki.
  Mam pewne plany jeśli chodzi o rozwój bloga i nowe treści (serie), powiązane oczywiście mniej lub bardziej z Pismem Świętym na bliżej nieokreśloną przyszłość.
  Niczego nie obiecuję, gdyż nie wiem jak uda się to ogarnąć czasowo, niemniej gorąco zachęcam do systematycznego odwiedzania tego bloga, komentowania i wspólnego odkrywania na nowo Bożego Słowa.
  Miłego "rabanowania!" :)
  Pozdrawiam serdecznie. Z Panem Bogiem!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak ten czas leci! "Biblijny raban" ma już miesiąc. To na razie właściwie taki rabanek, ale wierzę, Kochani, że wspólnie z pomocą Ducha Świętego (jutro Uroczystość Zesłania), zrobimy wielki Raban Bożego Słowa.
  Pozdrawiam pięknie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ktoś może zastanawia się, dlaczego szata graficzna bloga zmienia się.
  Zaznaczam, że nie jest to wyraz mojego niezdecydowania :)
  Tak, macie rację, chodzi o kolor szat liturgicznych danego dnia.
  Dziś (kiedy piszę ten komentarz) jest zielona, bo mamy dzień powszedni okresu zwykłego.
  O ile nie zapomnę, takie zmiany będą każdego dnia na tym blogu.
  Słowo Boże towarzyszy nam przez cały rok liturgiczny, niech zatem zmiany koloru bloga pomagają nam rozważać i czytać Biblię w określonym kontekście, czyli okresie liturgicznym lub uroczystości danego dnia.
  Będzie zatem kolorowo i każdy znajdzie może swoją ulubioną barwę :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziś Biblijny raban kończy dwa miesiące!
  Może jakiś mały prezencik dla niego w postaci miłego komentarza? :)
  Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Biblijny Raban rośnie - dziś mijają już 3 miesiące od jego powstania.
  Ćwierć roku - kawał czasu...
  Z tej okazji, jak zapewne dostrzegacie, pojawiło się logo.
  Nie tak dawno ukazał się również pierwszy komentarz spoza bloga.
  Blog obecny jest już na Google Plus i Twitterze.
  Wdzięczny za wszelkie zainteresowanie ponawiam prośbę o komentowanie i zapraszam Was do rabanu Bożego Słowa.
  Dołącz i zaproś innych!
  Pozdrawiam.
  Szczęść Boże!

  OdpowiedzUsuń
 7. Niech Będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica!

  Moje Drogie i moi Drodzy!
  Wczoraj minęły już 4 miesiące od momentu powstania Biblijnego Rabanu.
  Widzicie, że podpisuję się teraz jako Biblia i Historia, bo jak zapewne wiecie, Raban doczekał się siostrzyczki, którą jest Historia nauczycielką życia (historianauczycielkazycia.blogspot.com) - mój drugi blog.
  Od jakiegoś czasu jestem też na Facebooku jako właśnie Biblia i Historia. Za niedługo ukaże się pewnie stosowny odnośnik na blogu, ale już teraz możecie mnie znaleźć na tym medium społecznościowym.
  Niezmiennie zapraszam też na Google Plus i Twittera, ale przede wszystkim na blogi, do włączenia się w rabanowanie i uczenie się od historii.
  Kochani, niezmiennie proszę o komentarze; dzielcie się świadectwami m.in. dotyczącymi Waszego doświadczania Słowa Bożego!
  Zaproście innych.
  Musimy przecież dotrzeć z Bożym Listem do jak największych rzesz ludzi.
  Pozdrawiam Was ciepło.
  Dołączam serdeczne pozdrowienia.
  Pa!
  Z Panem Bogiem!

  OdpowiedzUsuń
 8. Szczęść Boże!

  Biblijny Raban powstał 5 miesięcy temu!
  Rabanujmy, Kochani, rabanujmy, bo czas ucieka i wieczność czeka, a jeszcze tylu ludzi nie czytało lub zwalcza List od Pana Boga, czyli Pismo Święte.

  I co, pomożecie? :)
  Pozdrawiam.
  Z Panem Bogiem!

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziś w Zaduszki Biblijny Raban przywdział fioletową szatę, pierwszy raz w swojej blisko półrocznej historii. Postanowiłem to uświetnić komentarzem :)
  To poniekąd także przygotowanie do zbliżającego się powoli Adwentu, kiedy jak wiemy ten kolor będzie dominował.

  OdpowiedzUsuń
 10. To już 6 miesięcy, czyli pół roku. Tak długo (krótko jeszcze?) istnieje Biblijny Raban. Dokładnie wczoraj skończył pół roku. Myślę, że to doskonała okazja, żeby podarować mu mały prezent w postaci miłego komentarza :) Cieszę się, że jesteście ze mną, czytacie bloga (blogi?) i wspólnie poznajemy Słowo Boże. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 11. Odpowiedzi
  1. Dzięki za miły komentarz.
   Tak naprawdę nasz Bóg jest super i cieszę się tym bardziej, że grono Czytelniczek i Czytelników Pisma Świętego powiększa się. W związku z tym niezmiennie zapraszam na Biblijny Raban i do wspólnej lektury Biblii.

   Usuń
 12. Przedwczoraj, 3 grudnia, minęło 7 miesięcy od daty powstania Biblijnego Rabanu.
  Cieszę się niezmiernie, Kochani, że jest Was coraz więcej.
  Chcę, żebyście pamiętali, że tutaj nie chodzi o jakąkolwiek moją chwałę i wypromowanie mnie, ale poszerzanie grona miłośników Pisma Świętego. Dlatego zapraszam do zaglądania na bloga, do polubienia w mediach społecznościowych, do udostępniania adresu bloga bliskim i znajomym oraz tym, którym takie treści mogą się przydać w pogłębianiu swojej wiary.
  Przede wszystkim zapraszam do rabanowania na rzecz Bożego Słowa. Nawet nie wiesz, ile dobra może uczynić niewinne udostępnienie pożytecznych treści. Nie chodzi tu tylko o bloga, ale wszystko, co może pomóc komuś w zbliżeniu się do Pana Boga.
  W zakładce Wokół Biblii staram się w miarę możności zamieszczać też wiele moim zdaniem ciekawych treści poświęconych Słowu Bożemu czy to w formie elektronicznej, czy też tradycyjnej.
  Pozdrawiam Was serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!

  OdpowiedzUsuń
 13. Pierwszy raz w historii, Biblijny Raban przywdział różowe szaty :) Wszak (za niecałą godzinę :) to niedziela Gaudete, niedziela radości. Następna taka "różowa niedziela" w Wielkim Poście (IV niedziela - Laetare). A zatem radujmy się!!!

  OdpowiedzUsuń
 14. Dziś przypada 8 miesięcznica powstania Biblijnego Rabanu. Cieszę się, że mam zaszczyt pisać dla Was już ponad 200 dni!

  OdpowiedzUsuń
 15. Chwała Panu! Biblijnyraban.blogspot.com istnieje w Sieci 9 miesięcy. Wszystko zaczęło się 3 maja 2017 r. Wierzę, że to nasze wspólne czytanie Biblii pozwala mnie i Wam choć trochę lepiej poznać Pana Boga. Pamiętajcie, że w specjalnej zakładce http://biblijnyraban.blogspot.com/p/swiadectwa.html możecie dzielić się swoimi radościami, smutkami, wątpliwościami związanymi ze Słowem Bożym i wiarą. Serdecznie zapraszam!

  OdpowiedzUsuń
 16. Za nami 10 miesięcy wspólnego rabanowania! Chwała Panu!

  OdpowiedzUsuń
 17. Żeby tradycji stało się zadość, zamieszczam spóźniony, ale jednak komentarz rocznicowy. 3 maja 2018 r. minął rok od momentu powstania Biblijnego Rabanu. Dziękuję Panu Bogu, Matce Bożej i wszystkim za wszystko.

  OdpowiedzUsuń
 18. Trafiłem na Biblijny Raban jakiś czas temu i pozostałem na dłużej. Dodatkowo czuje ze pozostanę tu o wiele wiele dłużej. Szczęść Boże!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chwała Panu! Bardzo się cieszę, że Biblijny Raban się podoba. To dla mnie zaszczyt gościć Was, Czytelniczki i Czytelników, na blogu. Wierzę, że Pan Bóg posługuje się tymi treściami. To żadna moja zasługa, ale dobrego Boga. Zapraszam zatem do odwiedzania bloga i najserdeczniej pozdrawiam. Wszystkiego dobrego! Bóg zapłać za komentarz. Szczęść Boże.

   Usuń
 19. Bardzo dobrze, że takie miejsca jak to powstają w przestrzeni internetowej :) Bóg zapłać i szczęść Boże!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bóg zapłać za czytanie i interesowanie się treściami biblijnymi. Serdecznie pozdrawiam i z Panem Bogiem.

   Usuń
 20. Taki pozytywny Raban, każdemu z nas by się przydał, szczególnie w okresie Wielkiego Postu ;)
  Pozdrawiam.
  Z Panem Bogiem!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz. Zapraszam też do wielkopostnej serii na Biblijnym Rabanie, w tym roku poświęconej duchowemu "szydełkowaniu" :)
   http://biblijnyraban.blogspot.com/2020/03/wielki-post-2020-1-szydekowanie-z-sercem.html
   Z Panem Bogiem. Serdecznie pozdrawiam.

   Usuń
  2. Aby zatem ten "pozytywny Raban" rozchodził się po internecie nie tylko w Wielkim Poście warto polecać bloga innym. Dzięki :)

   Usuń
 21. Odpowiedzi
  1. Wszystko na chwałę Bożą i cześć Matki Najświętszej. Cała chwała Bogu i Maryi za wszystko.
   Bóg zapłać za ciepły komentarz i zapraszam regularnie na bloga. Pozdrawiam serdecznie! Z Panem Bogiem.

   Usuń
 22. Bardzo ciekawa inicjatywa :) obserwujemy z uwagą

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się i zapraszam jak najczęściej. Pozdrawiam serdecznie. Wszystko na chwałę Bożą!

   Usuń
 23. Chwała Panu Bogu Trójjedynemu i cześć św. Rodzinie!!!!!
  Kochani!
  To dokładnie 5 lat...
  3 maja 2017 r. wystartował blog #BiblijnyRaban.
  Wtedy też ukazał się pierwszy wpis:
  http://biblijnyraban.blogspot.com/2017/05/0-sowo-wprowadzajace-do-cyklu-pochylmy.html
  Dziś jest ich 249. Ten kolejny będzie poświęcony właśnie tej 5. rocznicy.
  Będę miał dla Was niespodziankę.
  A dziś przede wszystkim niech wybrzmi wielkie uwielbienie i dziękczynienie Panu Bogu i Matce Najświętszej za ten czas.
  Zawierzamy też na nowo przyszłość.
  Proszę Was o modlitwę i ja o Was też pamiętam.
  Dzięki, że jesteście!!!
  #blog #blogowanie #Biblia

  OdpowiedzUsuń