sobota, 18 stycznia 2020

#18 Niespodzianka Różańcowa - co się kryje w "Zdrowaś Maryjo"?


Jakiś czas temu jakoś inaczej spojrzałem na Różaniec św. Oczywiście nie chodzi o ten różaniec będący przedmiotem, ale modlitwą - wspaniałą, biblijną, medytacyjną. Znowu, podobnie jak już wielokrotnie to miało miejsce, jestem przekonany, że to interwencja z Wysoka podsunęła mi takie ujęcie tej cudnej modlitwy. To nie moja w tym zasługa, ale łaska. Niby to dość oczywista sprawa, ale nie do końca. Już przechodzę do sedna.

W trakcie szybkiej, mechanicznej modlitwy na różańcu, może nam umykać pochodzenie poszczególnych części tzw. "Zdrowaśki". Przypomnijmy je sobie szybko. Mamy tam:
  1.  Pozdrowienie archanioła Gabriela, które wypowiedział do Matki Boże w trakcie zwiastowania - "Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą" (por. Łk 1,28);
  2.  Pozdrowienie św. Elżbiety, które skierowała pod adresem swojej krewnej Maryi - "błogosławionaś Ty między niewiastami, i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus" (por. Łk 1,42);
  3.  Na końcu zaś znajduje się modlitwa Kościoła - "Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen"
fot. StockSnap, Pixabay.com

I teraz kwestia, do której zmierzam. Zauważmy, że słowa archanioła są przekazem od Boga Ojca, który poprzez swojego posłańca zaprasza Maryję do macierzyństwa, Boskiego macierzyństwa. Wybór Maryi na Matkę Syna Bożego potwierdza Gabriel choćby w słowach: "znalazłaś bowiem łaskę u Boga" (Łk 1,30).

Z kolei słowa św. Elżbiety płyną z natchnienia Ducha Świętego. Czytamy: "Duch Święty napełnił Elżbietę" (Łk 1,41).

I wreszcie trzecia część "Zdrowaśki" to modlitwa Kościoła. A czym jest Kościół? Jedna z definicji mówi, że to mistyczne ciało Pana Jezusa. 

Widzicie już pewnie dobrze o co chodzi w tym naszym spotkaniu, prawda? Tak, macie rację. W modlitwie "Zdrowaś Maryjo" ukrywa się obecność całej Trójcy Przenajświętszej, wszystkich Trzech Osób z osobna. Niby to oczywiste, no nie? Ale z drugiej strony nie tak całkiem. A tymczasem niejako cała Trójca pozdrawia Matkę Bożą, która tak Ją ukochała i najdoskonalej była Jej poddana. To jest jeszcze jeden dowód na to, że obecność Maryi w Kościele nic nie umniejsza kultowi Boga Najwyższego, bo sam Bóg, z własnej woli, tak wielkimi darami obdarował Piękną Kecharitomene, czyli Piękną Pełną Łaski Maryję.

Przy okazji chciałbym zaprosić Was do włączenia się w naszą wspólna modlitwę różańcową w grupie na Facebooku o nazwie InBiRR, czyli Internetowo-Biblijne Róże Różańcowe. To tylko dziesiątek Różańca dziennie, a gdy się nas zbiera duża grupa, wówczas potęga modlitwy jest przeogromna. Oczywiście nie musi to być "tylko" dziesiątek, ale oczywiście to jest minimum, które połączone z mocą Bożą i wstawiennictwem Matki Bożej daje wspaniałe owoce. Tym z Was, którzy już w grupie uczestniczycie, gorąco dziękuję, a pozostałych z całego serca najserdeczniej zapraszam.

Czy chcesz dołączyć do różańcowej armii Maryi?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz