piątek, 21 maja 2021

Proszę na Słowo #27 [21.05.2021]

 

Czytania z dnia wraz z komentarzami >>> 


21 maja 2021 - Dzień powszedni VII tygodnia wielkanocnego albo wspomnienie świętych męczenników Krzysztofa Magallanesa, prezbitera i Towarzyszy,  rok B, I

Zapraszam na spotkanie ze Słowem Bożym z okresu wielkanocnego.

El Greco – Święci Piotr i Paweł, fot. wikimedia w domenie publicznej

"Rzymianie nie mają zwyczaju skazywania kogokolwiek na śmierć, zanim oskarżony nie stanie wobec oskarżycieli i nie będzie miał możności bronienia się przed zarzutami" (Dz 25,16)

Kto jest bardziej sprawiedliwy: pobożni Żydzi czy pogańscy Rzymianie? Zastanawiające jest to, że arcykapłani i starsi chcieli sądzić Pawła bez wyroku, a tymczasem niejaki Festus sprzeciwił się temu powołując się na prawo oskarżonego do obrony. Można by tu rozprawiać o roli prawa rzymskiego w cywilizacji europejskiej itd., ale my skupmy się na jednym i odpowiedzmy sobie szczerze na poniższe pytanie:

Czy uważając się za sprawiedliwego nie jestem bardziej niesprawiedliwy niż ci, którymi może pogardzam jako rzekomo gorszymi ode mnie...?

                     

"Bo jak wysoko niebo wznosi się nad ziemią, tak wielka jest łaska Pana dla Jego czcicieli. " (Ps 103(102),11)

W świetle dzisiejszej wiedzy astronomicznej możemy jeszcze lepiej zrozumieć głębię tego fragmentu psalmu. Wiemy, jak bardzo, bardzo wysoko znajduje się niebo, które widzimy nad głowami. Nawet słynna misja Felixa Baumgartnera nie była w stanie zbliżyć się w znaczący sposób do nieba, które rozpościera się w przestworzach na niezbadane odległości, o których nawet najlepszym fizykom się nie śniło.

Czy Bóg nie jest samą Miłością, skoro obdarza nas tak niesłychaną łaską?

 

"Gdy Jezus ukazał się swoim uczniom i spożył z nimi śniadanie, rzekł do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?»" (J 21,15)

Niektórzy z nas, a może nawet wielu, gdy ma coś ważnego do przekazania wyrywa się czym prędzej, żeby przekazać nowinę. A tymczasem Pan Jezus, ustanawiając papiestwo, najpierw spokojnie zjadł z uczniami  posiłek i przeszedł do dalszej ceremonii. Na wszystko w życiu musi być czas - jest czas pracy i odpoczynku, czas aktywności i czas ładowania akumulatorów.
 
A ja? Czy na wszystko mam czas i na wszystko przeznaczam odpowiednią jego ilość?
 

 
 

PS Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną we wpisie nr 200 >>> pod tym i każdym następnym wpisem znajdziecie zachętę do modlitwy dowolną modlitwą, jeśli możesz to najlepiej Eucharystią, Różańcem św. lub Koronką albo przynajmniej krótkim "Zdrowaś Maryjo"; ale proszę Cię: choć trochę się pomódl! Pomódlmy się w intencjach Pana Jezusa i Maryi, bo oni wiedzą, co w danym momencie jest najlepsze.

Zapraszam też serdecznie na profile społecznościowe, np. Biblia i Historia. 8 grudnia 2018 r. wystartował InBiRR – Internetowo-Biblijne Róże Różańcowe. Zachęcam Was do wspólnej modlitwy.

Wpis to przede wszystkim Słowo, modlitwa to modlitwa. Pozostał jeszcze czyn. Oczywiście wierzę i mam nadzieję, że każdy wpis jest zachętą do zmiany na lepsze czegoś w czynach, ale poczułem przynaglenie, żeby pod każdym wpisem podrzucać Wam jakąś inicjatywę związaną z szeroko pojętym Słowem Bożym, np. jego głoszenie, co jest bardzo bliskie idei biblijnego rabanowania. Gorąco zachęcam: pomóżmy!

Link do akcji, którą można wesprzeć >>>.

Jeśli przeczytałeś powyższy tekst przynajmniej się pomódl; jeśli możesz, pomóż też materialnie.

Bardzo Cię o to proszę.

Za wszystko serdeczne Bóg zapłać. 

Nie jestem biblistą i nie traktujcie proszę moich refleksji jako oficjalnej wykładni Kościoła, niemniej pragnę całym sercem i tak staram się czynić, aby moje przemyślenia wpisywały się w nauczanie Kościoła rzymskokatolickiego. Głęboko wierzę, że w rozważaniach pomaga i inspiruje Duch Święty.

Podzielcie się w komentarzach własnymi przemyśleniami, udostępnijcie też innym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz