środa, 18 grudnia 2019

Adwent 2019 #3 | "W pewnej norze ziemnej mieszkał sobie pewien hobbit..."

3 dzień nowenny do Dzieciątka Jezus: "W pewnej norze ziemnej mieszkał sobie pewien hobbit..."


Dzień 2 >>> 

Znak Krzyża św.
 

Wzbudzenie intencji, w jakiej modlisz się w tej nowennie

Litania do Dzieciątka Jezus >>>
 

Rozważanie na dzień 3
 
Wielu fanów twórczości J.R.R. Tolkiena zastanawia się w czym tkwi ogromny sukces jego dzieł: czy w ciekawej fabule, czy w interesujących bohaterach, czy w ukrytych odniesieniach do Biblii i wyższych wartości, itp. Zapewne wszystko to prawda.
 

Ja nie ukrywam, że również bardzo lubię powieści Tolkiena (podobnie jak "Opowieści z Narnii" C.S. Lewisa). Tak sobie myślę, że sukces tego typu historii wypływa być może z jednej prostej przyczyny: ci autorzy wzorowali się na Panu Jezusie w sposobie mówienia o Królestwie Bożym, Panu Bogu, zbawieniu, itp. Zauważmy, że Chrystus bardzo często w swoich tzw. przypowieściach, parabolach, porównywał sprawy Boże do czegoś. Często nie mówił bezpośrednio o Bogu, ale przytaczał jakieś historie, które miały pomóc w zrozumieniu Ewangelii. Jezus nie odwoływał się wprawdzie do hobbitów, orków, itp., ale sens przekazu wydaje się bardzo podobny, prawda?

fot. Ricardo_Helass, Pixabay.com
Dlatego też tego typu literatura, jeśli jest pisana pod kątem spraw Bożych, może przynieść wiele dobra i pomóc zrozumieć także i to, co będziemy świętować już 25 grudnia.

Jest jeszcze druga strona medalu. Ten temat mógłby się znaleźć w serii Boże paradoksy. To prawda, że Pan Jezus często opowiadał przypowieści i mówił, że "Królestwo Boże podobne jest do..." (np. Mt 13,24) albo coś w Królestwie Bożym jest "jakby", "niby" (np. Łk 3,22) coś innego, itd. Jednak z drugiej strony mówił też: "Kto Mnie widzi, widzi i Ojca" (J 14,9). A zatem Pan Bóg jest z jednej strony do końca niewyrażalny i trzeba używać niedoskonałych porównań, żeby Go zrozumieć, ale jednocześnie przybrał namacalną postać Pana Jezusa - Boga-Człowieka. Dlatego też Boże Narodzenie jest zawsze świętowaniem do bólu realnego zdarzenia narodzin Dzieciątka w ubogiej i zimnej szopie, ale z drugiej strony jest to wydarzenie wypełnione tajemnicą, której tu na ziemi zapewne w pełni nie zgłębimy. Będziemy mieć na to caaaaaałą wieczność.

Na ile staram się zrozumieć Boże paradoksy
?
 

Chwila ciszy...

"Ojcze nasz"
"Zdrowaś Maryjo"
"Chwała Ojcu"

Dzieciątko Jezus, zmiłuj się nad nami (3 razy)

Znak Krzyża św.

PS Już jutro odcinek nr 4. Serdecznie zapraszam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz