Czytania z dnia wraz z komentarzami >>>
17 listopada 2021 - wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy, rok B, I
Bez owijania w bawełnę, bo szkoda pustych słów - zapraszam na Słowo
"Mówiła [Matka do mordowanych synów] do nich: «Nie wiem, w jaki sposób znaleźliście się w moim łonie, nie ja wam dałam tchnienie i życie, a członki każdego z was nie ja ułożyłam. Stwórca świata bowiem, który ukształtował człowieka i zamyślił początek wszechrzeczy, w swojej litości ponownie odda wam tchnienie i życie, dlatego że wy gardzicie sobą teraz dla Jego praw».
Antioch był przekonany, że nim gardzono, i dopatrywał się obelgi w tych słowach" (2 Mch 7,21-24)
Ten fragment to pewnie jeden z najpiękniejszych w Starym Testamencie jeśli idzie o poszanowanie życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci oraz wiarę w życie pozagrobowe. Chciałbym jednak tu podkreślić coś innego: postawę króla Antiocha IV Epifanesa, która uważał, że nim gardzono. Jak czytamy, matka męczonych synów zapewniała ich, że Bóg im przywróci życie po śmierci za to, że nie stawiali życia ziemskiego wyżej niż Boże Prawo. To już mocno pobrzmiewa Ewangelią, prawda? (por. Łk 9,23-27).
Antioch zaś opacznie odebrał słowa kobiety albo po prostu źle je usłyszał i uważał, że to nim gardzono. Przypomina mi to postawę nas, nieraz pobożnych katolików, którzy z igły robimy widły nawet na bazie czyjegoś zachowania, które zbyt pochopnie oceniamy jako niewłaściwie, a już wyciągamy pochopne wnioski.
Jak często zbyt pochopnie osądzam innych?
"Strzeż mnie jak źrenicy oka, ukryj mnie w cieniu Twych skrzydeł.
A ja w sprawiedliwości ujrzę Twe oblicze, ze snu powstając, nasycę się Twoim widokiem" (Ps 17(16),8.15)
A czy ja 2 tyś. lat po Chrystusie mocno wierzę w Jego zmartwychwstanie czy nadal powątpiewam?
"Stawił się więc pierwszy i rzekł: „Panie, twoja mina przysporzyła dziesięć min”. Odpowiedział mu: „Dobrze, sługo dobry; ponieważ w drobnej rzeczy okazałeś się wierny, sprawuj władzę nad dziesięciu miastami”" (Łk 19,16-17)
Wiem, że to trochę nietypowa, a nawet wyglądająca niepoważnie interpretacja, ale to tylko pozornie. A gdyby tak słowo mina (jednostka wagi) z dzisiejszej Ewangelii potraktować jako... mina na twarzy? Te terminy poza jednakowym brzmieniem nie mają z sobą nic wspólnego, ale... Wiadomo, że mina człowieka jest uzależniona od charakteru, temperamentu, itp. Introwertyk raczej nie będzie się śmiał tak jak ekstrawertyk, ale każdy bez wyjątku swoją miną, przyjazną albo nie, może przysporzyć czyjeś miny albo sprawić, że inni staną się gorsi i zapłaczą. A zatem jeśli nawet ktoś na pozór nie ma niczego, czym mógłby się podzielić z bliźnim, zawsze ma minę. Ją może pomnażać za darmo na twarzach innych. Może o to też Pan Bóg zapyta, gdy będzie nas sądził z miłości...
Jaka jest moja mina (na mojej własnej twarzy)?
PS Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną we wpisie nr 200 >>> pod tym i każdym następnym wpisem znajdziecie zachętę do modlitwy dowolną modlitwą, jeśli możesz to najlepiej Eucharystią, Różańcem św. lub Koronką albo przynajmniej krótkim "Zdrowaś Maryjo"; ale proszę Cię: choć trochę się pomódl! Pomódlmy się w intencjach Pana Jezusa i Maryi, bo oni wiedzą, co w danym momencie jest najlepsze.
Zapraszam też serdecznie na profile społecznościowe, np. Biblia i Historia. 8 grudnia 2018 r. wystartował InBiRR – Internetowo-Biblijne Róże Różańcowe. Zachęcam Was do wspólnej modlitwy.
Wpis to przede wszystkim Słowo, modlitwa to modlitwa. Pozostał jeszcze czyn. Oczywiście wierzę i mam nadzieję, że każdy wpis jest zachętą do zmiany na lepsze czegoś w czynach, ale poczułem przynaglenie, żeby pod każdym wpisem podrzucać Wam jakąś inicjatywę związaną z szeroko pojętym Słowem Bożym, np. jego głoszenie, co jest bardzo bliskie idei biblijnego rabanowania. Gorąco zachęcam: pomóżmy!
Link do akcji, którą można wesprzeć >>>.
Jeśli przeczytałeś powyższy tekst przynajmniej się pomódl; jeśli możesz, pomóż też materialnie.
Bardzo Cię o to proszę.
Za wszystko serdeczne Bóg zapłać.Nie jestem biblistą i nie traktujcie proszę moich refleksji jako oficjalnej wykładni Kościoła, niemniej pragnę całym sercem i tak staram się czynić, aby moje przemyślenia wpisywały się w nauczanie Kościoła rzymskokatolickiego. Głęboko wierzę, że w rozważaniach pomaga i inspiruje Duch Święty.
Podzielcie się w komentarzach własnymi przemyśleniami, udostępnijcie też innym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz