wtorek, 16 marca 2021

Proszę na Słowo #25 [16.03.2021]

 Czytania z dnia wraz z komentarzami >>> 


16 marca 2021 - Dzień powszedni IV tygodnia Wielkiego Postu rok B, I

Zapraszam na spotkanie ze Słowem Bożym z dnia wielkopostnego.

Ruiny Sadzawki Owczej, Autorstwa https://www.flickr.com/photos/emeryjl/ hoyasmeg - https://www.flickr.com/photos/emeryjl/516870782/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6344771

"I znów odmierzył jeszcze tysiąc [łokci]: był tam już potok, przez który nie mogłem przejść, gdyż woda była za głęboka, była to woda do pływania, rzeka, przez którą nie można było przejść. Potem rzekł do mnie: «Czy widziałeś to, synu człowieczy?» I poprowadził mnie z powrotem wzdłuż rzeki. Gdy się odwróciłem, oto po obu stronach na brzegu rzeki znajdowało się wiele drzew" (Ez 47,5-7)

Ten fragment z Ezechiela skojarzył mi się jakoś z nieprzebranymi zdrojami Bożego Miłosierdzia, które... człowiek czasami w kontekście siebie, częściej innych, chce tamować i dozować wedle nie Bożej, ale własnej woli. W widzeniu Ezechiel do pewnego momentu na polecenie anioła zapuszcza się na coraz głębsze wody aż w końcu nie wyrabia; już nie może przejść, bo woda jest zbyt głęboka. Anioł, odmierzając kolejne odległości, zdaje się symbolicznie wskazywać Ezechielowi, że człowiek nie jest w stanie zgłębić bezmiaru łaski Bożej i Jego miłosierdzia. A my tak często ferujemy wyroki, że ten to się jeszcze załapie na miłosierdzie, a tamten już nie ma szans, bo zbyt wielki grzesznik. Prawda, że tak czasem robimy?

                     

"Przeto się nie boimy, choćby waliła się ziemia
i góry zapadały w otchłań morza. N
iech wody jego burzą się i kipią,
niech góry się chwieją pod jego naporem:
<Pan Zastępów jest z nami,
Bóg Jakuba jest dla nas obroną
>" (Ps 46,3-4)

Bardzo prosty w swej wymowie fragment, ale jakże trudno przekuć go w praktykę. Jaki jest sens bać się czegokolwiek, gdy Pan jest z nami? No jaki?

 

"Natychmiast wyzdrowiał ów człowiek, wziął swoje łoże i chodził.
Jednakże dnia tego był szabat. Rzekli więc Żydzi do uzdrowionego: «Dziś jest szabat, nie wolno ci nieść twojego łoża». On im odpowiedział: «Ten, który mnie uzdrowił, rzekł do mnie: Weź swoje łoże i chodź»
" (J 5,9-11)

Dzisiejsza Ewangelia w połączeniu z pierwszym czytaniem streszcza mi się w głowie jednym zdaniem: nie stawiajmy sztucznych tam Bożej Miłości! Zauważmy, że chromy w dniu uzdrowienia nie nadawał się do bycia uzdrowionym przynajmniej z dwóch powodów: nie dobiegał do sadzawki jako pierwszy, a "tylko" (???) tam czekało uzdrowienie; poza tym był szabat, a wtedy się nie uzdrawiało. Jezus oczywiście złamał te schematy, trącące trochę źle rozumianą sztywnością Starego Prawa. Czy potrafimy być tak po Bożemu elastyczni jak Jezus?
 

 
 

PS Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną we wpisie nr 200 >>> pod tym i każdym następnym wpisem znajdziecie zachętę do modlitwy dowolną modlitwą, jeśli możesz to najlepiej Eucharystią, Różańcem św. lub Koronką albo przynajmniej krótkim "Zdrowaś Maryjo"; ale proszę Cię: choć trochę się pomódl! Pomódlmy się w intencjach Pana Jezusa i Maryi, bo oni wiedzą, co w danym momencie jest najlepsze.

Zapraszam też serdecznie na profile społecznościowe, np. Biblia i Historia. 8 grudnia 2018 r. wystartował InBiRR – Internetowo-Biblijne Róże Różańcowe. Zachęcam Was do wspólnej modlitwy.

Wpis to przede wszystkim Słowo, modlitwa to modlitwa. Pozostał jeszcze czyn. Oczywiście wierzę i mam nadzieję, że każdy wpis jest zachętą do zmiany na lepsze czegoś w czynach, ale poczułem przynaglenie, żeby pod każdym wpisem podrzucać Wam jakąś inicjatywę związaną z szeroko pojętym Słowem Bożym, np. jego głoszenie, co jest bardzo bliskie idei biblijnego rabanowania. Gorąco zachęcam: pomóżmy!

Link do akcji, którą można wesprzeć >>>.

Jeśli przeczytałeś powyższy tekst przynajmniej się pomódl; jeśli możesz, pomóż też materialnie.

Bardzo Cię o to proszę.

Za wszystko serdeczne Bóg zapłać. 

Nie jestem biblistą i nie traktujcie proszę moich refleksji jako oficjalnej wykładni Kościoła, niemniej pragnę całym sercem i tak staram się czynić, aby moje przemyślenia wpisywały się w nauczanie Kościoła rzymskokatolickiego. Głęboko wierzę, że w rozważaniach pomaga i inspiruje Duch Święty.

Podzielcie się w komentarzach własnymi przemyśleniami, udostępnijcie też innym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz